معرفی بیرجند

Card image cap

به نام خدا
موقعیت و حدود شهرستان بیرجند
شهرستان بیرجند در جنوب استان خراسان و بین مدارهای 32 درجه و 53 دقیقه عرض شمالی و59 درجه و 13 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار مبدا قرار دارد.
شهرستان بیرجند از شمال به شهرستان قائن ، از غرب به فردوس و طبس، از جنوب به نهنبدان و از شرق به افغانستان محدود می شود. شهرستان بیرجند با مساحتی حدود 31704 كیلومتر مربع می باشد. فاصله بیرجند تا تهران 1320 و تا مشهد 486 كیلومتر است.
آب و هوای بیرجند
به دلیل دوری شهرستان بیرجند از باد های باران آور و نبود ارتفاعات مهمی كه بتواند در تعدیل آب و هوا و جذب نزولات جوی مؤثر واقع شود و از طرفی همسایگی با كویر لوت موجب شده این شهرستان در خشك ترین تقسیم بندی اقلیمی خراسان قرار گیرد .در تمامی نقاط شهرستان بیرجند میانگین درجه حرارت یکسان نیست.
به طور كلی بیرجند دو نوع اقلیم دارد :
1. اقلیم گرم و خشك که شامل مناطق دشت و حاشیه شهرستان
2. اقلیم خشك و ملایم كه می توان در بخش های مرتفع شمالی و مركزی شهرستان (رشته كوه های  باغران و مؤمن آباد) شاهد آن بود.
متوسط بارندگی سالانه 167 میلیمتر است كه بیشتر این مقدار مربوط به فصل های زمستان و بهار می باشد .از مناطق ییلاقی خوش آب و هوای شهرستان می توان به دره های واقع در رشته كوه های منطقه از جمله رشته كوه باغران اشاره کرد.
جمعیت بیرجند
بر اساس آمار به دست آمده در سال 1375 شمسی جمعیت این شهرستان در حدود 276460 نفر است كه از این تعداد 141031 نفر مرد و 134554 نفر زن هستند . از كل جمعیت بیرجند 131488 نفر در نقاط شهری و 145012 نفر در روستا ها زندگی می كنند. 
دیدنی های بیرجند
شهر بیرجند را می توان به عنوان یکی از کهن ترین شهر های تاریخی، در شرق ایران و خراسان جنوبی دانست و از منظر تاریخ و فرهنگ، تاریخچه ای غنی را در گوشه گوشه از خاک خود نمایش می دهد.
از طرفی جالب است بدانید که این شهر اولین شهر ایران است که به سازمان آبرسانی و لوله کشی آب شهری مجهز همراه باشید.
شهرستان بیرجند با آثار باستانی، قلعه ها و باغ ها و عمارت های تاریخی و  معروف آن نمایشی از زیبایی و معماری به خصوص سبک معماری خراسانی را برای شما تداعی می کند. به دلیل کشف آثار باقی مانده از دوران زرتشتیان، در اغلب روستاهای این شهر، مبدا پیدایش بیرجند را به دوره فرمانروایی ساسانیان نسبت داده اند.
ارگ بهارستان
از آثار تاریخی دوره افشاریه در شهر بیرجند، می توان به ارگ تاریخی بهارستان اشاره کرد. این بنای تاریخی معروف، زمانی پناهگاه لطفعلی خان زند و درباریانش بوده است. متاسفانه امروزه، از آن همه شکوه و بزرگی ارگ بهارستان، تنها بخش کوچکی باقی مانده که در میان باغی که به «باغ زرشکی» شهرت دارد قرار گرفته است.
ارگ کلاه فرنگی
از خیره کننده ترین آثار معماری بیرجند می توان به ارگ کلاه فرنگی اشاره کرد ، نه تنها طراحی و معماری این ارگ بدون نقص و تماشایی است بلکه محیط سرسبز و دلباز اطراف بنا به زیبایی آن افزوده و این منطقه را به مکانی دل انگیز برای گردشگران و بازدیدکنندگان، تبدیل کرده است.
بند عمر شاه
در دل رشته کوه باقران که ۲ کیلومتر از جنوب غربی بیرجند فاصله دارد، در حاشیه رودخانه ای زیبا «بند عمر شاه» را می بینید که متعلق به دوران فرمانروایی حشمت الملک در دوره قاجار است. امروزه به دلیل آب و هوای مطلوب و منظره ی زیبا این بند تاریخی که با هدف مهار کردن سیلاب ها و ذخیره آب در این منطقه ساخته شده بود، به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری بیرجند تبدیل شده است.
قلعه فورک
شرق بیرجند، روستایی به نام فورک قرار گرفته که حدود ۵ کیلومتر با شهر فاصله دارد. این روستا میزبان یکی از جذاب ترین آثار تاریخی بیرجند به نام «قلعه فورک» هست که در بلندای این روستا، با عظمتی چشمگیر در حال خودنمایی است. قلعه فورک که به لحاظ اهمیت، بعد از قلعه الموت یکی از مهمترین قلعه های نظامی اسماعیلیان محسوب می شده، بنایی تاریخی، یادگاری از دوره افشاریه است.
بنای تاریخی خواجه خضر
در بخشی از بافت شهری بیرجند، در دوره قاجار،  در نزدیکی آرامگاه ها، بنای تاریخی باارزشی برای برگزاری مراسم عزاداری، با طرح و معماری تک ایوانی ساخته شده و می توان از تماشای این بنا به عنوان یک اثر تاریخی ارزشمند، با نمای آجری خیره کننده اش لذت برد.
مسجد چهار درخت
همانطور که از نام این مسجد تاریخی پیداست، «مسجد چهار درخت» در یکی از قدیمی ترین محله های بیرجند به نام محله چهار درخت قرار گرفته است. قدمت این محله که در مرکزی ترین منطقه شهر قرار گرفته، به قرن ها قبل باز می گردد و بنای این مسجد نیز اثری به جا مانده از دوره حکومت صفویان است. نام این محله از دوران های قدیم به دلیل وجود چهار درخت نارونی که در اطراف میدان این محله قرار دارند، به محله چهار درخت معروف شده است.
باغ شوکت آباد
اگر اندکی از شهر خارج شوید، قلعه بیرجند، باغ شوکت‌آباد، باغ و قلعه‌ی مود، سد عمر شاه،‌ بند دره را خواهید دید.
بازار بیرجند
 بازار قدیمی بیرجند که کاروانسرایی قدیمی را هم در دل خود دارد،‌ معماری سنتی ایرانی را نشان می‌دهد
سوغات بیرجند
برای خرید سوغات، می توانید خوراکی های اصیل این شهر مانند عناب، زرشک، توت خشک، سنجد، آلوبخارا، شیرینی های سنتی، کشک و قره قروت را تجربه کنید و یا سراغ خرید صنایع دستی معروف بیرجند مانند پلاس بافی، پارچه های رودوزی شده، قالی ها و محصولات حصیر بافی شده بروید.

 

بازگشت